Uppsnack V85 5/9-26

Publicerat: 05 Sep, 09:24

Det bjuds en spännande omgång på V85 från Jägersro i dag. Det vimlar av drag till låg spelprocent och de finns ett par tunga favoriter som är sårbara.

En häst vi tidigt fastnade för var 10 Crusing Altitude (V85-2). Hon har alltid visat fin kapacitet och det var väldigt bra snack kring henne inför debuten för Christoffer Eriksson senast. Det var i uttagningen till Derbystoet men det blev ingen utdelning den gången. Hon fick ett oroligt lopp och var delvis ursäktad men prestationen var heller inte den vassaste. Nu blir det lite ändringar på balans och utrustning, hon har varit hos Christoffer ytterligare ett par veckor så man har haft chansen att "hitta" rätt med henne. Kapacitetsmässigt duger hon väldigt bra i det här loppet så löser det sig bara är hon intressant.

Vi rekommenderar att lyssna på vår nya spelpodd i kortformat, 8 minuter. Där får du förutom Crusing Altitude, ytterligare drag samt en överspelad favorit. Den podden finner du här.

Missa inte nya spelstoppet på lördagar, kl 15.00!

Derbyt och Derbystoet avgörs ju i morgon söndag, båda loppen ser öppna och svårlösta ut. Det avgörs V85 även under söndagen och även den omgången ser öppen och intressant ut. Vi jobbar för fullt med tipsen och publierar dem kl 18.00 i kväll. Vi har hittat en fräck och spelvärd spik så vi missa inte de tipsen här på travtjansten.se.

Nu laddar vi upp inför Slutspelet, vi börjar uppdatera från Jägersro kl 14.00 så häng med oss där också.