Uppsnack V85 Boden 3/10

Publicerat: 03 Oct, 09:21

V85 från Boden denna lördag och givetvis är vi taggade på trav från Norrland. Några starka favoriter men även många öppna lopp med roliga skrällbud, och vi vet att det inte behövs mycket för att utdelningen ska skjuta i höjden!

Vi tycker att V85-5 är ett roligt spellopp där vi tycker det är givet att försöka fälla favoriten 6 Griffin Kronos. Vi lyfter i stället fram det givna förstavalet för vår del och just den där skrällen som höjer utdelningen.

Givna förstavalet enligt oss är 2 Eldfell. Han har visat bra saker en längre tid men inte fått den rätta utdelningen. Det kan bli rätt nu att leta lite mer billigt motstånd och åka norrut. Han drog fördel av utgångsläget och äntligen är det stor chans att nå ledningen med sin startsnabbhet. Läser vi bara programraden ser det inte så hett ut, men motståndet har varit stentufft och nu senast klart bra igen, även om det bara räckte till ett fjärdepris. Han kommer att sälja sig dyrt!

Men vi vill även lyfta fram skrällen 8 Seven Mounds. Han går under radarn och från att han matchats snällt i Norrland och skaffat sig fina papper är han nu på en annan nivå. Det har sett rejält bättre ut på slutet och vi hajade till på den fina stilen när han testades i V85 på Bergsåker. Fortsatt glimrande nu senast och en spännande start här som ostreckad!

Så här sa Ove A när vi pratade med honom:

”Honom trodde jag mest på inför den här dagen, men spåret blev kallt och sedan fick han problem med en hovböld och jag får vänta med barfotakörningen. Formen är grymt bra och det blev väldigt enkelt nu senast och han avslutade snabbt utan att bruka sig för fullt. Det är en häst som tappat massor och nu kommit igång som sjuåring men gjort det bra i knappa två säsonger. Han är inte så snabb och det krävs tur för att vi skall slinka ner någonstans och sedan bjudas in i loppet. Trots toppform en tuff uppgift och inga ändringar”, säger Ove A. Lindqvist.

Häng med på Slutspelet från 14:00! / Lukas