Eftersnack V75 16/8

Publicerat: 17 Aug, 11:02

Lördagens V75-tävlingar på Åby blev inte riktigt så dramatiska som V75-lopp på Åby brukar bli, det blev flera taktiklopp där det var omöjligt att ta något från kön. Huvudnumret, Åby Stora Pris, vanns lite överraskande av Immortal Doc och han gjorde det från utvändigt ledaren de två sista varven.
Dagens sportsliga höjdare såg vi annars i lopp 2 där 3-årige Blizzard Diamant vann på 1.10.0/1640a från utvändigt ledaren, vilket intryck dessutom!

Toppen
+++ Immortal Doc
gick två varv utvändigt ledaren, plockade enkelt ner Kentucky River och såg lysande ut. Att han kunde avsluta under 1.07 sista 800 tyder på att det blev ett rent taktiklopp.

++ Bright Star sattes inte på några prov med var ett mäktigt intryck då han ångade på i spets. Lite oskärpt alltjämt, han vinglade till och bromsade lite 200 kvar men redde ut det.

+ Icebreaker Pellini gjorde en ny vass insats då han vann säkert på en låg 1.11-tid över full väg från spets.

Floppen
Magnus A Djuses
styrning med Freiherr Faust var märklig. Han var på förhand inne på att hästen kändes sprinterbetonat, ändå körde han stenhårt för spets i 1000 meter innan han tvingades släppa och Freiherr, som var en synnerligen konstig favorit, var slagen 600 kvar.

Lira nästa gång
Extremely Sweet
blir troligen hårt betrodd i nästa start men vi måste ändå notera honom. Snacket inför var ruggigt uppåt, värmningen var kanon men i loppet blev det fel. Avslutningen var det inga fel på och han såg väldigt fin ut hela loppet igenom.

I övrigt
Inledningsloppet avgjordes efter 400 meter då Magnus A Djuse med Eolo Jet snyggt kunde hålla ut Y.Not Diamant och sedan kunde han köra till ledningen. Eolo gick sedan undan snyggt i snabb avslutning.
Robert Berhgs duo Armando Salazar och Blablabla gjorde upp i V75-2. Armando kom fram utvändigt om ledande stallkamraten 500 kvar och gjorde knappt men säkert även om stilen långt ifrån var den bästa.
V75-3 var roligaste loppet att titta på. Det blev stenhård körning om spets och till slut var det fem, sex hästar nästan på linjen. Allra längst ut dök jätteskrällen Big Little Man upp och hann fram på linjen efter 1.10 sista 800.
Katmandu Mearas kom inte oväntat till spets. Han blev tufft utmanad av Follow Him under slutrunda men var den starkaste för dagen, vann lätt via 08.5 sista 800.
Noterbart är även att Epic Kronos var riktigt blek i Åby Stora Pris och där står inte allt rätt till, veterinärundersökning väntar.

För vår del blev det inga spelmässiga framgångar då vi inte satte någon av våra spikar och vi låste även Åby Stora på Epic Kronos och Kentucky River på alla system.

Detta var det korta om omgången, en mycket mer matig genomgång bjuder undertecknad och Andreas Henriksson på i vår podcast som släpps under måndagen.
P-A Johansson, Travtjänsten